Psikolojik Sınır

- 1 min

 

Psikolojik sınır,insanın benliğini kaybettiği,yani kafayı sıyırdığı zaman aralığı diyebiliriz.Mutlulugun askın yalanın rahatın gençliğin bir sınırı olduğu gibi duyusal algılarımızı kaybettimiz bir zaman mutlaka olmalı.Bunu kavramak veya en azından anlam vermek kolaydır.

Hissetmek kolay değildir. İyi ve kötü arasındaki sınır kaybolur,yalnızlık veya birliktelik tektir,hiç bilmediğin bir acı vardır içinde küfür edersin kendine herkese ama tatmin olmassın.  Ay sonunda ne borcun vardır ne de  borçlanmak için bir nedenin.  Herzaman içinde bir boşluk vardır, farklı insanlarda ararsın ama yine de dolduramassın o boslugu.

Böyle bir durumda tek tesellin hayallerdir. Ama yaşın olmuştur 26,onları da kaybedersin. Seni mutlu yapan tek ödül de yok olmuştur. İntihar her geçen gün daha anlamlı gelmeye başlar. Ortada bir sorun olduğunu hissedersin ama çözümse sorunun kendisi gibi belirsizdir.

Eger sizde bunlardan hiçbiri yoksa endişe enmeyin. Ailenizle mutlu  bir hayat seni bekler,kendini asla bu hayatta zorlamak için bir sorunun olmaz. Beni 26 yasında neler beklicegini bilmiyorum. Ben mi pes etcem yoksa yoksa kör talihim mi :D.

Neyseki bu durumla basetmek için bir çözüm buldum. Tutarlılık ve prensipler. Babam küçükken bana karışmazdı. Çok serbest bir insandım her zaman. Ama asla pişman olacağım bir hayatım olmadı onun sayesinde. Babamın en başta beni zorladığı o 2 ahlaki  kural,benim onları 5’e tamamlamamla anlam kazandır. Herkes çocuk yetişrirken farklı yöntemler dener ma ben babamın bu 2 kuralını asla çıgnemedim. Ve ilerde anladım ki babam bana bir hayat felsefesi vermişti.

Evet simdi diyebilirsiniz ama Froud gibi çocuklukta sorun yok neden bu haldesin. Zaten sorunun kendisi de bu. Herseyin anlam kaybetti ve bir anlam aramaya başladınız zaman. İşte ozaman herşeye baştan başlamak daha kolaydır.

25.11.2014

Ali Kemal Öcalan

Ali Kemal Öcalan

Big Data Engineer

rss facebook twitter github gitlab youtube mail spotify lastfm instagram linkedin google google-plus pinterest medium vimeo stackoverflow reddit quora quora