Bir isletim sisteminin arkasında neler çalıstıgı linux’la ilgilenen veya programlama ile ilgilenen herkesin ilgisini çekmistir.Power tusuna bastıgımızdan sonra neler olur,arkada neler çalısır? Bunları bilmek için öncelikle bazı kavramları bilmemiz gerekiyor

İsletim sitemeri teoride kernel-shell-complier olmak üzere 3 kısımdan olusur.Ama linux açık kaynak gelistirildigi için modüle ve daha karmasık gelistirilir.Bu yüzden genel olarak linux Bootloader,Kernel,Daemons,Shell,Shell Utilities,X.org,Desktop Environment gibi kısımlardan olusur.

Bootloader: Power tusuna bastıgımız anda karsıma çıkan açılıs menüsüdür.linux isletim sisteminizi farlı parametreler çalıstırabilir(örnegin güvenli açılıs veya text mode gibi) veya diger sistemleri açılısta sevmenize yarayan programcıktır.

Kernel:  Linux bir isletim sistemi degil bir ‘kerneldir’dir. Yani sistemin kalbi veya beynidir(çekirdegi).Kernelin görevi bilgisayar donanımı ve kullanıcı programları arasında iletisimi saglamaktır.Ayrıca diger isletim sistemlerinde sürücüleri elinde kurmanız gerekirken linuxda tüm sürücüler kernelin içinde mevcuttur.

Daemons: Arkaplanda çalısan hizmetler veya servislerdir.Bootloader ‘dan   itibaren çalısmaya baslar.her hizmet için arka planda bir program çalısır.Örnegin syslogd hizmeti sistemin anlık kaydını tutar.Bunları windows sistemlerindeki hizmetlere benzetebilirsiniz

Shell: Shell komut satırı olarak algılansada  genel olarak bilsayarla her türlü iletisim saglamamızı saglayan programlardir.Örnegin komut satırına komutlar yazarak sistemi yönetebilir.Fazla uzatmaya gerek yok shell iste türkçesi ‘kabuk’  xd.

Desktop Environment: Masaüstü ortamıdır.Windows sistemleri bize yıllarca hep aynı görüntüyü sundu.Baslat menusu görev çubugu vb…Fakat linux’ta bu tamamen size kalmıs.Xfce gibi hızlı masaüstü kurabileceginiz gibi Unity veya Gnome 3.X gibi albenili masaüstüne sahıp olarabilirsiniz hatta aynı anda  2 veya 3 unude kurabilirsiniz.bu tamamen zevkine kalmıs.Genel olarak Masaüstü yanı sistemin dıs görünüsüdür.